Vizita Regelui Mihai I la Moscova, mai 2005
![]() La invitația Președintelui Federației Ruse, Excelența Sa domnul Vladimir Putin, Majestatea Sa Regele Mihai I a participat luni, 9 mai 2005, la Moscova, la ceremoniile organizate cu ocazia împlinirii a 60 de ani de la încheierea celui de-Al Doilea Război Mondial. Majestatea Sa Regele a fost acompaniat de Majestatea Sa Regina Ana și de Alteța Sa Principele Radu. Luni 9 mai dimineața, la Kremlin, Regele Mihai si Principele Radu au fost salutați la sosire de Președintele Vladimir Putin și de Doamna Putina, dupa care au asistat, din tribuna oficială, la parada militară organizată in Piața Roșie. La eveniment au fost prezenți sefi de Stat si de guvern din peste 50 de țări ale lumii, printre care Statele Unite ale Americii, China, Japonia, India, Franța, Germania, Italia, Spania, Ucraina, Belgia, Luxemburg, Cehia, Slovacia, Israel, Ungaria, Croația, precum și înalți reprezentanți ai ONU și ai Uniunii Europene. La ceremoniile oficiale a participat Președintele României, Excelența Sa domnul Traian Băsescu, însoțit de ministrul de Externe Mihai-Răzvan Ungureanu. După ceremonia militară, Regele Mihai și Regina Ana au parcurs pe jos, alături de ceilalți invitați, drumul catre podul Troitsky și au intrat in Palatul de Stat de la Kremlin. Acolo a avut loc Recepția de Stat oferită de președintele rus. În timpul recepției, Șeful Statului rus a oferit Medalia aniversară a 60 de ani de la sfârșitul celei de-a doua conflagrații mondiale unui număr de șase personalități, printre care s-a numărat Majestatea Sa Regele Mihai I. ![]() ![]() ![]() ![]() |










Pentru a putea trimite un comentariu, trebuie sa bifați "Am citit și sunt de acord cu Politica de confidențialitate"