Echipa națională de fotbal nevăzători a câștigat turneul de calificare pentru Roma

Sâmbătă, 30 martie 2019, echipa națională de fotbal a sportivilor nevăzători s-a calificat pentru Campionatul European de fotbal pentru nevăzători de la Roma, din septembrie 2019. Meciul a avut loc pe terenul de fotbal amenajat special pentru acest sport paralimpic la Centrul Național de Fotbal de la Buftea.

Meciurile de fotbal pentru nevăzători se joacă pe teren sintetic de dimensiuni reduse, 5 contra 5, în două reprize de câte 20 de minute. Portarul nu are dizabilități de vedere, iar mingea folosită este una specială.

Naționala de fotbal nevăzători a României a jucat meciul cu echipa națională a Greciei, încheind meciul cu scorul 1-1.

Partida s-a disputat în prezența Alteței Sale Regale Principele Radu, care a acordat Înaltul Patronaj Comitetului Național Paralimpic, și a președintelui Federației Române de Fotbal, Răzvan Burleanu. La final, primele trei echipe clasate la turneul de calificare au fost premiate.

Principele Radu a înmânat medaliile de aur campionilor români.