Ziua Națională a SUA la București, 2026
![]() Miercuri, 24 iunie 2026, Alteța Sa Regală Principesa Sofia a reprezentat pe Majestatea Sa Custodele Coroanei la recepția organizată cu ocazia Zilei Independenței Statelor Unite ale Americii (4 Iulie). Anul acesta se împlinesc 250 de ani de la semnarea Declarației de Independență a Statelor Unite. Au susținut discursuri Excelența Sa domnul Darryl Nirenberg, ambasadorul extraordinar și plenipotențiar al SUA la București, Excelența Sa domnul Nicușor Dan, Președintele României și domnul Ilie Bolojan, Prim-ministrul Guvernului României. Regele Mihai I s-a întâlnit cu Președintele Harry Truman la Casa Albă, precum și cu Secretarul Apărării George C. Marshall, în anul 1950. Regele Mihai și Regina Ana s-au întâlnit cu Președintele George W. Bush la București, în anul 2002 și la Kremlin, Federația Rusă, în mai 2005. Aflați la Londra, în septembrie 2022, Custodele Coroanei și Principele Radu au salutat pe Președintele Joe Biden și pe Prima Doamnă a SUA, dr. Jill Biden, la Palatul Buckingham. De asemenea, în iunie 2023, la Palatul Regal din Amman, Custodele Coroanei și Principele Radu s-au revăzut cu dr. Jill Biden. La Castelul Regal Peleș, Majestatea Sa Custodele Coroanei a găzduit o seară în onoarea Statelor Unite ale Americii și a relațiilor nostre bilaterale (octombrie 2023). ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ©Daniel Angelescu, Casa Majestății Sale |












Pentru a putea trimite un comentariu, trebuie sa bifați "Am citit și sunt de acord cu Politica de confidențialitate"