Muzeul Satului, 90 de ani

Duminică, 10 mai 2026, Muzeul Național al Satului „Dimitrie Gusti” a început seria evenimentelor dedicate împlinirii a nouă decenii de existență. În cursul dimineții, a avut loc deschiderea festivă a săptămânii aniversare, la care a participat Alteța Sa Regală Principele Radu. HISTOIRES ROYALES

Ceremonia a debutat sub acordurile Imnului Național interpretat de tenorul Alin Stoica. În deschidere, au susținut alocuțiuni conf. univ. dr. Paula Popoiu, managerul instituției, și doamna Ramona Dinu, consilier de Stat, care a transmis mesajul Președintelui României și a înmânat diploma de Înalt Patronaj prezidențial acordat evenimentului. Au luat apoi cuvântul Principele Radu și domnul András Demeter, ministrul Culturii.

Această instituție de prestigiu, uul dintre cele mai vizitate muzee din țară, este rodul viziunii profesorului Dimitrie Gusti și al Școlii Sociologice de la București. Inaugurat la 10 mai 1936, sub domnia Regelui Carol al II-lea, Muzeul Satului a fost gândit ca un „muzeu social”, menit să prezinte nu doar obiecte, ci viața și mediul autentic al omului de la țară. La momentul inaugural, alături de suveran au participat patriarhul Miron Cristea și elita culturală a vremii, sub egida Fundației Culturale Regale „Principele Carol”.

Fotografie de la inaugurarea Muzeului Satului Românesc, 10 mai 1936

Sărbătoarea va continua până pe 17 mai, oferind publicului o incursiune în valoroasa tradiție românească.

Muzeul Național al Satului “Dimitrie Gusti” este plasat sub Înaltul Patronaj al Majestății Sale Margareta, Custodele Coroanei române.

©Alexandra Curea-Gogu, Casa Majestății Sale

1 comentariu

  1. Diana Lucia Zotescu says:

    O institutie fanion a Romaniei, asa cum a fost in intentia fondatorului sau si asa cum a reusit sa se pastreze de-a lungul timpului pana astazi, Muzeul National al Satului ”Dimirie Gusti” si-a implinit cu prisosinta menirea nu doar la nivel muzeal – acela de a pastra vie peste timp imaginea satului romanesc in tot ce are el mai autentic, ci si la nivel strict material, de ‘sat’ gata sa aiba locuitori reali, precum odinioara avusesera casele sale in locurile de unde fusesera aduse. Pentru ca, in al Doilea Razboi Mondial, Muzeul Satului a gazduit literalmente un numar substantial de refugiati veniti de acolo de unde fusesera alungati de avansarea liniei frontului.

    Cuvine-se, asadar, ca la cea de a 90-a sa aniversare chiar in Sfanta Zi de 10 Mai, sa ne amintim de intreaga valoare a acestui extraordinar Muzeu care, pe deplin meritat, se bucura de Inaltul Patronaj Regal al Majestatii Sale Reginei Margareta.

    NIHIL SINE DEO !

    VIVAT, CRESCAT, FLOREAT !

Lasa un comentariu

© 2007-2026 Casa Majestății Sale Custodele Coroanei. Toate drepturile rezervate

Visits: 67855935
Fundația Regală Margareta a României           Asociația pentru Patrimoniul Regal Peleș
Politica de cookie-uri    Politica de confidentialitate